Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stary Testament - Księga Kapłańska - streszczenie, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Księga Kapłańska to trzecia z kolei Księgą Mojżeszową. Wchodzi ona w skład pism Starego Testamentu.

Księga Kapłańska jest bardzo ważna w Tradycji Kościoła oraz funkcjonowaniu duchowieństwa. Porusza bowiem problematykę zachowań, które łączą się z wielbieniem Boga oraz kwestie wielu praktyk religijnych. Jako że przodownikami tych zagadnień są duchowni, księga nosi nazwę Kapłańskiej właśnie.

Rozdziały od pierwszego do siódmego dotyczą składania ofiar Bogu. Pan wyznaczył bardzo ścisłe reguły takich obrzędów i przekazał je Mojżeszowi. Najpierw mowa jest o ofiarach ze zwierząt. Musiały być to cielce albo mniejsze bydło. Jeśli zaś chodzi o ptaki – jedynie gołębie. Ofiary z pokarmu przyjmował Pan jedynie bezkrwawe, musiała to zatem być najczystsza mąka. Kolejne części jasno wyjaśniają reguły składania ofiar z pokarmów, jedzenia. Następnie autor Księgi Kapłańskiej wymienia inne rodzaje ofiar, takie jak biesiadne czy przebłagalne. W podziękowaniu za dobry dzień i możliwość spotkania się przy stole należało złożyć cielca, tak samo wówczas, gdy lud zawinił i trzeba przeprosić Boga za złe zachowanie.

Kolejna część księgi dotyczy przekazania czynności kapłańskich lewitom. Wyjaśnia się tam, jak przygotować się do posługi kapłańskiej,...

Podobne wypracowania