Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stary Testament - Księga Sędziów - streszczenie, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Księga Sędziów należy do pism Starego Testamentu. W tradycji religijnej czasami bywa nazywana księgą historyczną. Skupia się ona wydarzeń z okresu pomiędzy zdobyciem Kanaanu przez Izraelitów a czasami panowania królów izraelskich.

Autorstwo Księgi Sędziów nie jest ostatecznie ustalone. Niektórzy badacze biblijni przypisują je Samuelowi, inni zaś królowi Dawidowi.

Pierwsze rozdziały księgi stanowią swoiste wprowadzenie. Nawiązują do ówczesnej sytuacji zarówno politycznej, jak i społecznej w Izraelu. Okazało się, iż po śmierci Jozuego ludzie oddalili się od Boga. Mieszkali zbyt blisko obcych i przyjmowali czasami ich wierzenia. Jahwe, aby przerwać te okropne praktyki, powołuje wybranych przez siebie sędziów, aby sprawowali oni kontrolę nad ludem. Kolejna część Księgi Sędziów stanowi wyliczenie oraz opis poszczególnych sędziów, którzy mieli stabilizować sytuację i czuwać nad prawowiernością ludności. Wyróżnić można było tak zwanych sędziów większych oraz mniejszych. Do tych pierwszych należeli kolejno: Otniel, Ehul, Barak, Gedeon, Jefte oraz Samson. Natomiast sędziami mniejszymi byli: Tola, Jair, Ibsan, Elon, Jabdon i Szamgar.

Następnie pojawia się opis...

Podobne wypracowania