Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czym jest dobro? Spróbuj wyjaśnić w perspektywie religijnej i podaj przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dobro jest pojęciem bardzo trudnym do wytłumaczenia. Jeśli jednak te zagadnienie mamy brać pod uwagę z perspektywy religijnej, dobro będzie przeciwieństwem zła. W największych religiach monoteistycznych (islam, judaizm, chrześcijaństwo) utożsamieniem dobra jest Bóg - stworzyciel świata oraz ludzi i wszystkiego, co istnieje. W religiach dharmicznych jest to cząstka boska przebywająca w duszy każdego człowieka. Ta cząstka określana jest jako atman.

Religia każe nam wierzyć, że człowiek jest istotą ludzką z natury dobrą, gdyż pochodzi od Boga. Bóg natomiast jest synonimem dobra, szlachetności, miłosierdzia i miłości. Wszystko, co zostało przez niego stworzone, nosi znamiona tych właśnie cech. Bóg-Ojciec jest przykładem dobra ucieleśnionego, podobnie jak Szatan symbolem zła wcielonego. Są to dwie całkowicie przeciwne sobie opozycje. Bóg jest przyjacielem człowieka, jego podporą, otuchą, pociechą.

Dobra uczymy się od niego. To on mówi nam, co jest dobre, a co złe i jak wystrzegać się złych ścieżek i niewłaściwych wyborów. Dobro jest cząstką duszy każdego człowieka. Może ono być przez nas rozwijane poprzez dobre uczynki - pomaganie innym, modlitwę za zmarłych, uczęszczanie na msze święte, interesowanie się losem biednych...

Podobne wypracowania