Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eugenika - co to jest eugenika? Definicja, opis, przykłady, konsekwencje. Kościół a eugenika

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Eugenika oznacza z języka łacińskiego „dobrze urodzonego”. Jest to termin pochodzący z I połowy XIX wieku z zakresu tematów biologicznych, przyrodniczych. Twórcą terminu był sir Francis Galton - wszechstronnie uzdolniony matematyk, przyrodnik, podróżnik i pisarz. Dokonał on podziału na dobre i złe cechy dziedziczne. Eugenika zajmuje się właśnie tym działem nauki. Chodzi o wyselekcjonowanie tych najlepszych cech do rozmnażania gatunku, a przy tym dążenie do wyeliminowania albo ograniczenia cech, które określił jako ujemne, pejoratywne.

Obecnie pogląd ten rozumiany jest bardziej ogólnie - nawet w perspektywie ludzkiej. Wcześniej ten termin dotyczył wyłącznie gatunków zwierząt, z czasem zaczął dotyczyć również ludzi (badania DNA). Co ciekawe eugenika była stosowana w praktyce już w czasach starożytnych. W Sparcie noworodki poddawane były ocenie - jeżeli wyglądały mizernie lub nędznie, od razu były pozbawiane życia jako zbyt słabe i kruche na to żeby przetrwać.

O eugenice wypowiadał się w sposób kontrowersyjny Platon. Uważał on, że doborem cech dziedziczenia powinien manipulować rząd, a dokładniej mówiąc władza (tak powstała koncepcja eugeniki nazistowskiej). Dopiero Galton zaczął wiązać...

Podobne wypracowania