Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mistycyzm - co to jest mistycyzm? Definicja, opis, przykłady. Mistycyzm chrześcijański

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mistycyzm w ogólnym pojęciu jest doświadczeniem religijnym o charakterze ponad przestrzennym oraz ponadrzeczywistym. Mistycyzm ma znamiona boskiej obecności przy człowieku. Dotyczy ona transcendencji, czyli swoistego, metaforycznego „przechodzenia” w różnych znaczeniach tego wyrazu. Nazywany jest też wiedzą religijną. Nazywane jest też doświadczeniem wiary - urzeczywistnieniem jej w życiu codziennym poprzez jej doświadczenie.

Mistycyzm (szczególnie o charakterze chrześcijańskim) szczególnie popularny był w epoce romantyzmu. Rozpropagowany był przez Williama Blake’a - angielskiego malarza, rysownika, poetę. Mistycyzm obecny jest w wielu religiach świata. Mówi przez to o doświadczalnej obecności Boga wśród wiernych. Pomimo iż jest to zjawisko dotykające świętości, uległ on zeświecczeniu, czyli procesowi sekularyzacji. Według chrześcijan mistycyzm prowadzi do zjednoczenia duszy człowieka z największą świętością - Bogiem. Jest to jakby związek dusz.

Objawienia zazwyczaj mają ci, którzy zostali oznaczeni obecnością Ducha Świętego. Są to święci oraz błogosławieni. W doświadczeniu mistycznym liczy się najbardziej osobiste odczuwanie. Bóg staje się tutaj emanacją świetlaną przenikającą duszę...

Podobne wypracowania