Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nowy Testament - Ewangelia wg św. Marka - streszczenie, wiadomości ogólne

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ewangelia według św. Marka powstała prawdopodobnie w Rzymie, ponieważ istniała tam wówczas gmina chrześcijańska. Powstanie tego dzieła datuje się zazwyczaj na rok 65 naszej ery. Autorem jest święty Marek Ewangelista.

Źródła historyczne uznają, iż święty Marek zainspirował się podczas pisania Ewangelii nauką świętego Piotra. To od niego miał uzyskiwać wszelkie informacje dotyczące życie Jezusa i Jego nauki. W Biblii Ewangelia ta umieszczona jest jako druga w kolejności, zaraz po Ewangelii świętego Mateusza.

Marek rozpoczyna swoją Ewangelię od opisu rozpoczęcia działalności Jezusa. Zupełnie pomija natomiast narodziny i dzieciństwo Mesjasza. Pierwsze rozdziały Ewangelii dotyczą przygotowania do pracy duchowej – Jezus obmyśla plan szerzenia chrześcijaństwa. Następnie Marek opisuje działanie Jezusa w Galilei. Wtedy właśnie Mistrz powołuje Swoich uczniów i zaczyna przekazywać im Swoją wiedzę. Rozpoczyna nauczanie i uzdrawia chorych ludzi. Kolejne rozdziały dotyczą działalności Jezusa poza Galileą. Wtedy również Pan naucza wiernych i pomaga potrzebującym. Bardzo znane jest wydarzenie dotyczące uzdrowienie epileptyka. Następne rozdziały opisują podróż Jezusa do Jerozolimy. Tam Pan kontynuuje Swoje dzieło i w ten sposób spełnia...

Podobne wypracowania