Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje” - co znaczą te słowa Jana Pawła II? Rozprawka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bogactwo to słowo, które ludziom najczęściej kojarzy się z dobrobytem, z posiadaniem wielu dóbr materialnym, a także – wachlarzem możliwości, które ono daje. Wydaje się jednak, że użycie określenia „bogaty” przez błogosławionego Jana Pawła II niesie inne znaczenie; o wiele głębsze i bogatsze w treści od tego, które przychodzi na myśl jako pierwsze skojarzenie.

„Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje” – słowa te wydają się pozornie być sprzeczne. Wszakże bogactwo to właśnie posiadanie, opływanie w różnego rodzaju dobra, możliwość korzystania z nich bez umiaru. Ojciec Święty twierdzi, że wyrzeczenie się części z nich – a więc dawanie – ubogaca człowieka bardziej niż zdobywanie kolejnych. To paradoks, niejednokrotnie niezrozumiały dla współczesnego człowieka. Nie bez powodu współczesne społeczeństwo określane jest mianem konsumpcyjnego. Ludzie dążą do bogactwa, widząc w tym jedyny cel. Jednakże zmarły papież Jan Paweł II w swoich słowach zwraca uwagę na bogactwo odmienne od tego, które instynktownie przychodzi na myśl, a mianowicie – na majętność duchową.

Na czym ta zasobność polega? Człowiek bogaty duchowo to osoba stosująca się do nauki, którą...

Podobne wypracowania