Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Być” czy „mieć”? - rozprawka. Co jest ważniejsze dla mnie? Co to znaczy bardziej „być” niż „mieć”?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pytanie o to, czy ważniejszym jest być czy mieć, jest aktualne, ale niestety coraz rzadziej zadawane sobie przez ludzi. Obecnie społeczeństwo określa się mianem konsumpcyjnego, wydaje się więc, że „mieć” zaczęło warunkować „być”. Człowiek dąży do posiadania, nabywania nowych rzeczy, dóbr licząc, że to właśnie one przyniosą mu szczęście. Co jest dla mnie ważniejsze? Oczywiście „być”. Chcąc uzasadnić moją opinię, powinnam zacząć od wyjaśnienia tych dwóch terminów.

Pozornie wydaje się, że nie ma nic prostszego od wyjaśnienia hasła „być”. Każdy człowiek wydaje się mieć świadomość swojego istnienia, tego, że jest. Czy jednak to prawda? Słowo „być” oznacza dla mnie nie tylko spełnianie podstawowych funkcji życiowych. O tym, że ktoś istnieje, nie decyduje tylko jego cielesna obecność, ale przede wszystkim duchowość, to, co posiada wewnątrz. „Być” to dla mnie – mieć rozwinięte cechy osobowości, posiadać własne przemyślenia, a także wierzyć, pielęgnować swoje życie religijne.

Słowo to jest w niektórych przypadkach synonimiczne z wyrazem „trwać”. „Być” to nie tylko myśleć i odczuwać, ale także towarzyszyć innym, być dla nich podporą w trudnych...

Podobne wypracowania