Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

J 1, 1-5 - Nowy Testament - streszczenie, interpretacja. Komentarz do Pisma Świetego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W prologu Ewangelii wg św. Jana mowa jest o tym, że na początku było Słowo, które znajdowało się u Boga i było nim samym. Wszystko, co tylko stało się na ziemi wynikało właśnie ze Słowa, to za Jego sprawą możliwe było dokonanie się wszystkiego. Słowo było życiem, a życie światłem dla człowieka. Bo światło rozprasza ciemność, która nie pochłonęła Go.

Te doskonale znane ludziom słowa rozpoczynające Ewangelię ukochanego ucznia Jezusa, Jana, opisują drugą Osobę Trójcy Świętej, czyli Syna Bożego jako Słowo. To Jezus właśnie był tym sprawczym Słowem, które sprawiło, że mogło powstać wszystko to, co zaplanował Bóg Ojciec. Słowo-Jezus wzięło swój początek z osoby Boga, czyli było pierwotnie u Niego, w Nim. Była to nierozerwalna jedność. 

Dzięki Bogu, w którym Jezus był Słowem, możliwe było dokonanie się największych dzieł Stwórcy. Słowo-Jezus było narzędziem kreacji dzięki potędze Bożej mocy. Bez Słowa nie byłoby niczego. 

Słowo, czyli Syn Boga, to także życie, ponieważ w nim znajduje się pełnia prawdziwego życia i sam w sobie jest życiem. Oznacza to, że Jezus to źródło egzystencji doczesnej i wiecznej dla każdego człowieka. Dzięki Niemu ludzie mogą żyć na ziemi, a po śmierci przechodzić...

Podobne wypracowania