Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Grzech - co znaczy, że każdy grzech można nazwać grzechem społecznym? Jak można reagować na własny grzech? Wypracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Grzech to wykroczenie przeciwko prawdzie, rozumowi, prawemu sumieniu, to brak prawdziwej miłości do Boga i ludzi poprzez niewłaściwe przywiązanie do jakichś dóbr. Grzech nie tylko rani samego grzesznika i w ten sposób jest czynem indywidualnym, ale również w solidarność ludzką. W znaczeniu prawdziwym grzech to akt konkretnej osoby  i wywołuje najpierw i przede wszystkim skutki w niej samej. Jednak ze względu na ludzką solidarność grzech jednej osoby w jakiś sposób dotyczy wszystkich ludzi. Ponieważ dusza ludzka upadająca przez grzech pociąga za sobą inne dusze Wspólnoty. Każdy grzech, bez względu na to jak bardzo indywidualny, odbija się na dobru wszystkich ludzi, ma więc charakter społeczny.

Grzechem społecznym jest też występowanie przeciwko bliźniemu. Godzi on w Boga poprzez brak miłości do drugiego człowieka. Należą tu wykroczenia jednostki przeciw Wspólnocie oraz Wspólnoty przeciw człowiekowi. Grzechem społecznym są wszelkie wykroczenia przeciwko prawom osoby ludzkiej, ale i dobru wspólnemu. 

Grzech społeczny to także wykroczenia jednych wspólnot ludzi przeciwko innym, co nie jest w zgodzie z wolą Bożą zakładającą pokój na ziemi, wolność, braterstwo. Występowanie jednych grup...

Podobne wypracowania