Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mniejszości etniczne w Polsce - przykłady, opis. Opracowanie tematu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Na obszarze współczesnej Rzeczypospolitej Polskiej występują cztery mniejszości etniczne: Romowie, Łemkowie, Tatarzy oraz Karaimi. Łącznie obejmują one około 20 tysięcy osób. Największą wspólnotę tworzy ludność romska (tzw. Cyganie). Są oni rozproszeni na terenie całego kraju.

Romowie zaczęli osiedlać się w Polsce już w XV wieku, początkowo prowadzili wędrowny tryb życia, by z czasem na stałe osiąść w niektórych rejonach czy miejscowościach. Obecnie ludność romską można spotkać przede wszystkim w większych ośrodkach miejskich, typu Warszawa, Kraków czy Poznań. Jest to mniejszość zdecydowanie najbardziej negatywnie oceniana przez Polaków. Wynika to przede wszystkim z ich sposobu życia – często na ulicach można spotkać żebrzących Romów. Funkcjonuje pewien stereotyp Roma – jako osoby leniwej, nieumiejącej uczciwie zarobić na życie. Według statystyk około 30% dzieci romskich nie uczęszcza do szkół. Zbiorowość romska wyróżnia się swoim strojem, zwyczajami i językiem od pozostałej ludności. Organizowany jest szereg imprez i festiwali prezentujących jej barwną kulturę, m.in. Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów w Ciechocinku.

Następną pod względem liczebności mniejszością etniczną...

Podobne wypracowania