Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zasady wyborcze - wybory proporcjonalne - definicja, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wybory w Polsce są pięcioprzymiotnikowe. Oznacza to, że muszą spełniać wymogi: tajności, bezpośredniości, równości, powszechności oraz proporcjonalności. Zasady te spisane zostały w ustawie zasadniczej. 

Zasada proporcjonalności w najprostszym rozumieniu odnosi się do faktu, iż każda z partii  lub inny rodzaj reprezentacji otrzymuje ilość mandatów odpowiadającą proporcjonalnie ilości głosów, jakie zdobyła w czasie wyborów. 

W wyborach proporcjonalnych konieczne jest zastosowanie specjalnej metody przeliczania głosów. Najczęściej stosowana jest metoda Sainte-Lague`a polegająca na szukaniu największych ilorazów wynikających z liczby uzyskanych głosów. Podział mandatów następuje poprzez dzielenie liczby oddanych na daną partię głosów przez kolejne liczby nieparzyste, a następnie z obliczonych ilorazów wybiera się tyle największych z nich, ile mandatów jest do przyznania. 

Zasada proporcjonalności wyborów została ograniczona zasadą progu wyborczego, wprowadzoną w 1993 roku. Próg wyborczy określany jest inaczej jako klauzula zaporowa. Wyznacza on minimalny procent, jakim musi wykazać się w czasie wyborów dana partia, by uczestniczyć w podziale...

Podobne wypracowania