Konkordat - definicja, charakterystyka. Konkordat w Polsce
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Konkordat jest umową (łac. concordatus - uzgodniony), jaką zawiera dane państwo z papieżem, jako zwierzchnikiem religii rzymskokatolickiej. Wkonkordacie normowane są stosunki między państwem a Kościołem, wzajemne kompetencje obu stron m.in. w kwestii małżeństw (tzw. małżeństwa konkordatowe, czyli małżeństwa kościele niosące za sobą skutki urzędowe), nauczania religii w szkołach, własności kościelnej itp.
Pierwszym zawartym w historii konkordatem jest konkordat wormacki (1122 r.) między cesarzem Henrykiem V a papieżem Kalikstem II, który rozwiązywał długotrwałe spory dotyczące m.in. sprawy mianowania duchownych. W wyniku konkordatu, cesarz (poza ziemiami niemieckimi) został pozbawiony możliwości wpływu na wybory biskupów i prałatów. Pierwszym konkordatem nowożytności był natomiast konkordat zawarty w 1801 r. między papieżem Piusem VII a Napoleonem Bonaparte. W wyniku tego konkordatu Napoleon uzyskał możliwość dużego wpływu na wybór duchownych, którzy następnie zmuszeni byli do składania Napoleonowi przysięgi wierności.
Rzeczpospolita Polska zawarła konkordat z Kościołem Rzymskokatolicki w 1993 r., jednak ze względu na niesprzyjające mu okoliczności polityczne, Sejm uchwalił jego ratyfikację dopiero 6 lat później. Konkordat wszedł w życie 25 kwietnia 1998 r.
W konkordacie Polska i Kościół uznają swoją wzajemną niezależność i autonomiczność (art. 1. Konkordatu). Co więcej, Polska uznaje osobowość prawną Kościoła katolickiego, umożliwia mu swobodne komunikowanie się ze Stolicą Apostolską oraz, co bardzo ważne: Przestrzegając prawa do wolności religijnej, Państwo zapewnia Kościołowi Katolickiemu, bez względu na obrządek, swobodne i publiczne pełnienie jego misji, łącznie z wykonywaniem jurysdykcji oraz zarządzaniem i administrowaniem jego sprawami na podstawie prawa kanonicznego (Art. 5). Konkordat stwierdza również istnienie pewnych świąt kościelnych, które stają się dniami wolnymi od pracy (jest ich w konkordacie siedem - rozszerzenie może nastąpićza porozumieniem stron).
Jak wspomniano na wstępie, konkordat reguluje także kwestie małżeństwa tzw. konkordatowego, umożliwia nauczanie religii w szkołach, zapewnia Kościołowi możliwość tworzenia placówek edukacyjnych, w tym także szkół wyższych, również możliwość tworzenia i korzystania z własnych środków masowego przekazu. Konkordat zapewnia także opiekę duchową żołnierzom, osobom osadzonym w więzieniach.
Konkordat z 1993 r. wyraża dominującą pozycję Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce, reguluje wzajemne stosunki państwa i Kościoła znacznie poszerzając możliwości strony kościelnej (szczególnie w stosunku do lat PRL-u).
Podobne wypracowania do Konkordat - definicja, charakterystyka. Konkordat w Polsce
- Wybory - zasada równości - definicja, interpretacja
- Zasady wyborcze - wybory powszechne - definicja, interpretacja
- Zasady wyborcze - wybory proporcjonalne - definicja, interpretacja
- Zasady prawa karnego - lex retro non agit - interpretacja
- Zasady prawa karnego - nullum crimen sine lege - interpretacja
- Zasady prawa karnego - odpowiedzialność indywidualna i osobista - interpretacja
- Zasady prawa karnego - zasada winy - interpretacja
- Zasady prawa karnego - humanitaryzm - interpretacja
- Zasady prawa karnego - zasada odpowiedzialności karnej - interpretacja
- Azyl - azyl dyplomatyczny - definicja, opracowanie pojęcia
- Konstytucjonalizm - konstytucjonalizm w Polsce - charakterystyka
- Kontrasygnata a prerogatywa - porównanie
- Konwent Seniorów - definicja, charakterystyka, znaczenie
- Ławnik - definicja, opis, znaczenie
- Mandat wolny - definicja, opis, przykłady
- Nadwyżka budżetowa - definicja, opis, przykłady
- Notariusz - definicja, opis, przykłady
- Odpowiedzialność cywilna - definicja, opis, przykłady, rodzaje
- Odpowiedzialność deliktowa i kontraktowa - opis i porównanie
- Odpowiedzialność konstytucyjna - definicja, opis, przykłady