Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Subwencja a dotacja - porównanie, różnice

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Subwencja jest termin, który oznacza zapomogę, w finansach publicznych oznacza bezzwrotne dofinansowanie, jakiego udziela państwo instytucji lub firmie prywatnej.

Subwencja może być udzielona osobom fizycznym, firmom prywatnym lub samorządom terytorialnym. Subwencjonować, czyli dopomagać, można wszystkim podmiotom, o ile jest to określone w budżecie. 

Subwencja może mieć postać ogólną, gdzie państwo po prostu udziela wsparcia finansowego jakiemuś podmiotowi, np. w ramach realizacji projektu lub celu. Jeżeli subwencję otrzyma samorząd terytorialny, to państwo przekazuje środki na cel np. związany z budową miejskiego basenu lub jakiegoś innego projektu, który był przewidziany przez władze lokalne w ramach realizacji projektów.

Dotacja podobnie jak subwencja, również jest bezzwrotną formą wsparcia finansowego, jest nieodpłatna i udzielana jest przez państwo innym podmiotom w celu oczywiście wsparcia ich działalności i rozwoju strukturalnego. 

Dotacja w przeciwieństwie do subwencji ma charakter uznaniowy, oznacza to, że podmiot, który ubiega się o dotację musi spełnić określone wymagania, środki mogą zostać rozdysponowane wedle uznania organu, który przyznaje ową dotację. 

Subwencja...

Podobne wypracowania