Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Partie prawicowe w Polsce - charakterystyka, program

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W polskim systemie prawnym można dokonać enmeratywnego wyliczenia partii politycznych o charakterze prawicowym. Zalicza się po nich Platforma Obywatelska (PO), ugrupowanie Polska Jest Najważniejsza (PJN), Prawo i Sprawiedliwość (PiS), Ruch Katolicko-Narodowy oraz Ruch Odbudowy Polski. 

Platforma Obywatelska w swym programie partyjnym opowiada się za decentralizacją państwa poprzez wzmocnienie samorządów. Postuluje również odpartyjnienie Senatu, odbudowę służby cywilnej, zmianę kodyfikacji prawa wyborczego, stworzenie jednomandatowych okręgów wyborczych oraz wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących immunitetu parlamentarnego. W kwestiach gospodarczych PO postuluje umiarkowany liberalizm. W swoim programie partia propaguje wprowadzenie podatku liniowego, budżetu zadaniowego oraz zmniejszenie deficytu budżetowego. W kwestii polityki zagranicznej PO od początku nawoływała do uczestnictwa Polski w strukturach Unii Europejskiej. Z kolei w kwestiach społecznych Platforma prezentuje raczej konserwatywne stanowisko. Sprzeciwia się legalizacji związków partnerskich, aborcji oraz eutanazji. 

Partia Polska Jest Najważniejsza deklaruje się jako ugrupowanie centroprawicowe, konserwatywne i chrześcijańsko-demokratyczne. W zakresie...

Podobne wypracowania