Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna francusko-pruska (1870) - przyczyny, przebieg, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wojna z Francją była elementem polityki Otto von Bismarcka, mającej na celu zjednoczenie Niemiec pod przewodnictwem Prus (w roku 1866 zostały zjednoczone państewka północnoniemieckie, pozostawało jednak wciąż południe). W roku 1870 udało mu się doprowadzić do zbrojnego konfliktu, a konsekwentna taktyka sprawiły, że to Francja wypowiedziała Prusom wojnę.

Za pretekst posłużyła sprawa księcia Leopolda Hohenzollerna, przedstawionego jako kandydata na nieobsadzony wówczas tron hiszpański. Przeciwko kandydaturze zaprotestowała ostro Francja, wysuwając wobec króla Prus, Wilhelma I, postulat, aby ten spowodował, ze Leopold odrzuci możliwość przyjęcia hiszpańskiej korony. Tak też się stało. Wilhelm I, przebywający w Ems, przyjął francuskiego posła i uzyskano od Leopolda obietnicę, że nie będzie ubiegał się o tron Hiszpanii. Francji to jednak nie wystarczyło i zażądano pisemnej gwarancji królewskiej. Żądanie to oburzyło władców europejskich, a dla Wilhelma byłoby dość upokarzające. Zdecydował się zatem, że nie przyjmie już francuskiego dyplomaty. Swoją decyzję wyjaśnił w tajnej depeszy Bismarckowi. Ten jednak dokonał w niej istotnych zmian - takich, aby przyjęła formę obraźliwą dla Francji, a następnie sprawił, że przestała być tajna, tzn. wyjawiona...

Podobne wypracowania