Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czego uczy nas „Księga Hioba”?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Księga Hioba” nie bez powodu nazwana została mądrościową. Jest poematem dydaktycznym traktującym o wierze chrześcijańskiej, a sam Hiob - archetypem męża sprawiedliwego, który zachowuje niezachwianą wiarę mimo zsyłanych na niego przez Boga utrapień.

Hiob mógłby odwrócić się od Boga już po pierwszych nieszczęściach, których doświadczył. Zniszczenie całego posiadanego mienia oraz śmierć wszystkich jego dzieci to strata, po której niejeden człowiek nie mógłby się pozbierać. Jednak Hiob podchodzi do tego ze stoickim spokojem. Wiara nie pozwala mu się załamać.

Gdyby odwrócił się od Boga tak, jak radziła mu żona lub przestał w Niego wierzyć, znalazłby się w jeszcze gorszej sytuacji. Śmierć potomków i stratę dobytku musiałby uznać za przypadkowe i bezcelowe. Natomiast wierząc, miał pewność, że wszystkie męki, które przeżywa, mają jakiś cel i że Bóg zabiera mu wszystko, co kochał z jakiegoś powodu. Ta myśl pozwoliła mu uporać się z cierpieniem i zachować nadzieję na poprawę losu.

Jednak sytuacja Hioba nie polepszyła się, a pogorszyła. Za namową szatana, Bóg zesłał na wiernego mękę fizyczną - obsypał go bolesnym i odrażającym trądem. Możemy tylko zgadywać, co było gorsze - cierpienie...

Podobne wypracowania