Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Johann Wolfgang von Goethe „Faust” - opracowanie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pierwowzorem postaci Fausta z utworu Goethego miała być rzeczywista postać czarodzieja i alchemika, żyjącego w XV wieku. Dwie odmienne wersje podają jego imię jako Johann bądź Georg. Postać ta była niewątpliwie bardzo kontrowersyjna – alchemik znany był ze swoich sztuczek, za pomocą których naciągał ludzi na pieniądze; wierzono także, że Faust zawarł pakt z diabłem, który po jego śmierci osobiście przybył po duszę czarownika.

Faust Goethego jest przedstawiony jako wielki uczony, który w ciągu swego życia zdobył całą wiedzę, jaka tylko mogła być dostępna rodzajowi ludzkiemu. Znudzony swą egzystencją, początkowo zamierzał popełnić samobójstwo, lecz jego wola życia jest zbyt silna. Wobec tego faktu, Faust pokładł nadzieję na poznanie „czegoś więcej” w czarnej magii, która wydawała mu się pociągająca i świeża. Zawarł więc przymierze z diabłem, który w zamian za jego duszę miał udostępnić mu odpowiedzi na wiele dręczących go pytań oraz pozwolić zakosztować mu rzeczy niedostępne zwykle ludziom. Zgodnie z paktem, diabeł miał przyjść po duszę uczonego w momencie, gdy ten pozna pełnię szczęścia i zawoła: „Trwaj, chwilo, jesteś piękna!”. Bohater jednak – przede wszystkim pod wpływem dobrej Małgorzaty –...

Podobne wypracowania