Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cyprian Kamil Norwid „Przeszłość” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Przeszłość” to wiersz pochodzący ze zbioru „Vade-mecum”. Poezja Norwida nie poddaje się łatwej interpretacji, jest symboliczna, alegoryczna, wieloznaczna, a cały zbiór stanowi wyraz niechęci do „czytań łatwych i pisań lekkomyślnych”. Także wiersz „Przeszłość” wymaga znajomości historiozoficznych poglądów poety i należy odczytywać go w szerszym kontekście - całego zbioru, a nawet całej twórczości Norwida.

Według Norwida świat jest niczym platońska jaskinia - składa się z pozorów i ukrytej pod pozorami prawdy. Podobnie w sposób dwoisty widział on czas. Czas rzeczywisty, kalendarzowy, „zegarkowy” to czas pozorny, odczuwany z punktu widzenia jednostki, ale ponad nim istnieje czas w rozumieniu św. Augustyna - czas nieskończony, wieczne „teraz”. By to wyrazić, w wierszu „Przeszłość” poeta posłużył się alegorią dzieci, jadących przez las: „Acz nie byłże jak dziecko,/ co wozem leci,/ Powiadając: <<O! Dąb/ Ucieka!... w lasu głąb...>>/ - Gdy dąb stoi, wóz z sobą unosi dzieci”. Z punktu widzenia dzieci jadących na wozie, to drzewa umykają do lasu, gdy dla obserwatora z zewnątrz jest oczywiste, że to wóz się przemieszcza razem...

Podobne wypracowania