Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gustaw Herling-Grudziński „Inny świat” - znaczenie tytułu utworu. Opracowanie

Tytuł utworu Grudzińskiego jest niezwykle wymowny. Inny świat, o którym pisze to codzienność łagrowa w pokrytej wieczną zmarzliną Rosji. To niewola, zezwierzęcenie, głód i choroby. Trudno uwierzyć, że ludzie są wstanie coś takiego przeżyć, jeszcze trudniej, że mogą to zrobić innym. Motto otwierające utwór brzmi: „Tu otwierał się inny, odrębny świat, do niczego niepodobny; tu panowały inne, odrębne prawa, inne obyczaje, inne nawyki, inne odruchy […]”.

Obóz w Jercewie, w którym autor przebywał najdłużej, został założony około 1937 roku przez pierwszych więźniów. Rozciągał się w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, otoczony był drutem kolczatym. Niedaleko baraku kobiecego mieścił się lazaret, najważniejszy punkt w obozie. Szpital był marzeniem wszystkich więźniów. Czyste łóżka, miłe pielęgniarki. Każdy, komu udało się dostać na listę pacjentów mógł liczyć na dodatkowe chwile odpoczynku. Popularne stały się samookaleczenia, dzięki którym łatwiej było dostać szpitalne łóżko. Z czasem brygadziści domyślili się przyczyny tak dużej ilości wypadków. Wprowadzono nakaz rejestrowania i opisywania sytuacji, w których doszło do okaleczenia, jeśli ktoś nie mógł...

Podobne wypracowania