Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Lalka” - Miłość Wokulskiego do Izabeli - czy uczucie Stanisława w ogóle można nazwać miłością? Rozprawka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stanisław Wokulski, bogacący się kupiec galanteryjny to postać niezwykle różnorodna, złożona i skomplikowana. Trzeba powiedzieć, że jest on jednocześnie zarówno romantykiem, jak i pozytywistą, dlatego jego zachowanie niejednokrotnie zaskakuje czytelnika. Na co dzień jest to postać, która twardo stąpa po ziemi, robi korzystne interesy, własną pracą zdobywa wszystko (prowadzi interesy między innymi z Rosją), to człowiek praktyczny, niewyczerpane źródło błyskotliwych pomysłów, zainteresowany wynalazkami i odkryciami naukowymi (metal lżejszy od powietrza).

Jednocześnie jest to bohater, który zupełnie traci głowę dla kobiety, dla której robi to wszystko. Każdy jego następny krok podyktowany jest tym, co pomyśli o nim ukochana. Właściwie całe swoje życie podporządkowuje Izabeli. To dla niej zbiera i gromadzi majątek. Od samego początku stara się być jak najbliżej niej - wykupuje jej zadłużone weksle, dźwiga z upadku majątek Tomasza Łęckiego, co pozwala Izabeli na powrót na salony, finansuje jej nawet podróż do Paryża, aby mogła zobaczyć ulubionego artystę. Z pewnością kocha Izabelę Łęcką, ale jest to swego rodzaju miłość szaleńcza, przechodząca prawie w obsesję. Miłość do arystokratki staje się bowiem jedynym silnikiem...

Podobne wypracowania