Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski - dzieła, wiersze, utwory. Ogólne opracowanie twórczości Jana Kochanowskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Na temat życia i twórczości Jana Kochanowskiego z Czarnolasu powstało już mnóstwo prac naukowych, jednak badania nad fenomenem renesansowego twórcy nie są jeszcze wyczerpane. Nierozwiązana pozostaje zagadka dokładnej daty urodzenia mistrza, jego przygód podczas pobytów we Włoszech czy Francji, na rozszyfrowanie czekają także niektóre skróty i notatki zapisane pośpieszną ręką na marginesach czy okładkach ksiąg.

Poeta z Czarnolasu pozostawił po sobie spory dorobek artystyczny. Już za życia był doceniany, a jego twórczość spotykała się  z powszechnym szacunkiem i aprobatą. Był stałym gościem na dworach królewskich, poczynając od bliskiej przyjaźni z Zygmuntem Augustem, gdzie pełnił funkcję sekretarza królewskiego, po pobyt u Henryka Walezego i popieranie Stefana Batorego. Nie tylko najwyżsi dostojnicy państwowi byli mu bliscy: współpracował także z dworami możnowładców i znamienitych rodów, np. Tęczyńskich, Firlejów czy Radziwiłłów.

W swojej twórczości chętnie wykorzystywał motywy antyczne przejęte od starożytnych twórców greckich i rzymskich. Zafascynowany myślą starożytnych filozofów, propagował poglądy stoików oraz epikurejczyków...

Podobne wypracowania