Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw drzewa w literaturze różnych epok - rozwiń temat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Drzewo jest bardzo ważnym symbolem w wielu kulturach. Często oznacza życiodajną moc, jest prefiguracją siły i opieki. Nierzadko można spotkać się z porównaniem drzewa do człowieka. Mówimy „silny jak dąb”, „wysoki jak sosna”, na oznaczenie związków rodzicielskich oznajmiamy: „niedaleko pada jabłko od jabłoni”, na wyniki naszej pracy mówimy „owoce”, przyzwyczajenie do pewnego miejsca nazywamy z kolei „wrośnięciem” bądź „zakorzenieniem”.

Przykłady można by mnożyć. Faktem pozostaje, iż topos drzewa od wieków przewija się w wielu kulturach europejskich i nie tylko, stanowiąc bardzo ważny element przedstawiania rzeczywistości. Także utwory literackie nie pozostały obojętne na wielorakie wpływy symbolu drzewa. Pisarze i poeci często odwoływali się do nich, by za ich pomocą przedstawić kondycję ludzką lub po prostu ukazać drzewo jako nieodłączny element życia człowieka.

Historię drzewa niewątpliwie rozpocząć możemy już od mitologii. Jednym z najbardziej znanych przedstawień drzewa jest niewątpliwie jabłoń rosnąca w ogrodzie Hesperyd. Hesperydy były nimfami, których miejsce zamieszkania stanowiły ogrody.

Mitologia podaje, że piękne ogrody stanowiły własność...

Podobne wypracowania