Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy Kochanowski był optymistą czy pesymistą? Odpowiedz, odwołując się do wybranych utworów autora

Trudno jednoznacznie stwierdzić czy zaklasyfikować poetę Jana Kochanowskiego jako optymistę czy pesymistę. Te dwa przeciwstawne nurty pojawiają się w twórczości pisarza praktycznie od początku jego twórczości. Można jednak zauważyć, iż w pierwszym okresie pisarstwa, w okresie dworskim, jego utwory były bardziej optymistyczne, tworzył epikę, pisał wiersze okolicznościowe, fraszki oraz pieśni. W drugim okresie literackim, czarnoleskim, wyraźnie można zauważyć zmianę formy wypowiedzi, gdyż powstają wtedy ,,Treny”, cykl utworów poświęconych zmarłej córeczce. 

Czytając ,,Fraszki” Kochanowskiego, nie jesteśmy w stanie popatrzeć na poetę inaczej, jak na wesołego obserwatora rzeczywistości w której przyszło mu żyć. Kochanowski we ,,Fraszkach” porusza bowiem problemy błahe, opisuje obraz życia renesansowego dworu, poeta porusza także tematy związane z ludzkim życiem, egzystencją, wypowiada uwagi na temat ludzkich wartości, podkreśla, że jest tylko obserwatorem:

,,Wy tedy, co kto lubi, moi towarzysze,

Pijcie, grajcie, miłujcie – Jan fraszki niech pisze!”

Pojawiają się także we ,,Fraszkach” bliskie sercu poety motywy filozofii stoickiej i epikurejskiej, ważną rolę odgrywają także...

Podobne wypracowania