Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy Kochanowski był optymistą czy pesymistą? Odpowiedz, odwołując się do wybranych utworów autora

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Trudno jednoznacznie stwierdzić czy zaklasyfikować poetę Jana Kochanowskiego jako optymistę czy pesymistę. Te dwa przeciwstawne nurty pojawiają się w twórczości pisarza praktycznie od początku jego twórczości. Można jednak zauważyć, iż w pierwszym okresie pisarstwa, w okresie dworskim, jego utwory były bardziej optymistyczne, tworzył epikę, pisał wiersze okolicznościowe, fraszki oraz pieśni. W drugim okresie literackim, czarnoleskim, wyraźnie można zauważyć zmianę formy wypowiedzi, gdyż powstają wtedy ,,Treny”, cykl utworów poświęconych zmarłej córeczce. 

Czytając ,,Fraszki” Kochanowskiego, nie jesteśmy w stanie popatrzeć na poetę inaczej, jak na wesołego obserwatora rzeczywistości w której przyszło mu żyć. Kochanowski we ,,Fraszkach” porusza bowiem problemy błahe, opisuje obraz życia renesansowego dworu, poeta porusza także tematy związane z ludzkim życiem, egzystencją, wypowiada uwagi na temat ludzkich wartości, podkreśla, że jest tylko obserwatorem:

,,Wy tedy, co kto lubi, moi towarzysze,

Pijcie, grajcie, miłujcie – Jan fraszki niech pisze!”

Pojawiają się także we ,,Fraszkach” bliskie sercu poety motywy filozofii stoickiej i epikurejskiej, ważną rolę odgrywają także...

Podobne wypracowania