Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Biskup - zadania, funkcje. Jakie zadania ma do spełnienia biskup?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Biskup to w hierarchii kościelnej człowiek stojący ponad proboszczami, zarządzający całą diecezją. Spoczywa na nim ogromna odpowiedzialność. Niewiele osób wie, czym właściwie zajmuje się biskup. 

Przede wszystkim biskup jest opiekunem diecezji. Ma za zadanie reprezentować ją na zewnątrz. Dzieje się to przede wszystkich podczas synodów, czyli zjazdów biskupich, ale też w momencie odwiedzania jej przez inne osoby. Jest jej przedstawicielem, również na konferencji episkopatu. We wszystkich ważnych sprawach pełni on funkcję jej gospodarza. To nie tylko zaszczyt, ale też ogromna odpowiedzialność.

Biskup to także zarządca diecezji. Pilnuje, aby wszystkie msze i nabożeństwa, a także przyjęcia i odejścia księży zgodne były z panującym prawem. Ma również obowiązek składania raportu o swej pracy do Rzymu. Jego rolą jest także troska o odpowiedni przebieg katechizacji. Dba, aby słowa, które kierują w niedzielę księżą do swych wiernych, nie czyniły szkód, ale ubogacały ich duchowo. Biskup to także osoba odpowiedzialna za przestrzeganie wszelkich praw w swej diecezji oraz powoływanie i przenoszenie księży na różne stanowiska. Niejednokrotnie odbywa on wizytację w różnorodnych parafiach, gdzie niczym dobry...

Podobne wypracowania