Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Lustracja w Polsce - lustracja - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Termin lustracja pochodzi z języka łacińskiego, w którym ‘lustratio’ oznacza tyle co ‘wgląd’. To procedura związana z weryfikacją, najczęściej przez organ nadzorczy. Lustracja wykonywana musi być w zgodzie i na podstawie prawa. 

Najczęściej poprzez lustrację rozumie się działania związane z ujawnianiem działalności w organach bezpieczeństwa lub współpracy z nimi w latach 1944–1990. Procedurę tę przeprowadza się w stosunku do osób ubiegających się lub zajmujących funkcje publiczne. 

W kwietniu 1997 roku uchwalona została ustawa będąca podstawą procedury lustracyjnej. Zgodnie z nią obowiązek poddania się lustracji mieli: prezydent, posłowie (także ci do parlamentu europejskiego), senatorowie, sędziowie, prokuratorzy oraz adwokaci. Obowiązkowo temu poddani zostały także inne, niewymienione osoby, a powoływane na stanowiska państwowe przez prezydenta, sejm, senat lub premiera. Procedura lustracyjna przeprowadzana jest także w stosunku do członków zarządów, rad nadzorczych oraz dyrektorów ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia. Taki sam obowiązek mają rektorzy oraz kierownicy publicznych oraz niepublicznych szkół wyższych. 

Na mocy...

Podobne wypracowania