Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dyplomacja - definicja, funkcje, znaczenie dyplomacji

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dyplomacja to instrument polityki zagranicznej, w praktyce oznaczający ogół działań podejmowanych przez instytucje reprezentujące dany kraj bądź organizację w stosunkach z innymi państwami lub międzynarodowymi instytucjami. Właśnie w tego typu kontaktach zobaczyć można słabość bądź też siłę partnera biznesowego – stąd potrzeba zatrudniania naprawdę najlepszych w tej branży. Trzeba bowiem pamiętać, że w trakcie negocjacji konkretnych umów między krajami zainteresowanymi należy dobrze zaprezentować się swe racje, by uzyskać jak najkorzystniejszą ofertę.

Kwintesencją dyplomacji jest przewaga argumentów nad retoryką, czego uczył już Cyceron – światowej sławy myśliciel rzymski, sprzed dwóch tysięcy lat. W innym ujęciu – jest to sztuka poszukiwania kompromisu, ale negocjowanego w taki sposób, by ugrać jak najwięcej.

W czasie gdy dyplomaci nie uczestniczą w ważnych pertraktacjach, miejscem ich pracy są przede wszystkim placówki dyplomatyczne (konsulaty, ambasady), w których służą pomocą obywatelom danego kraju. Mimo to, muszą oni dobrze wykonywać swoje zadania i być gotowym na wszystko. Dyplomacja, jak wiele dziedzin życia politycznego, posiada swe specyficzne funkcje. W tym przypadku trzeba odróżnić...

Podobne wypracowania