Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wielka Brytania - Partie polityczne w Wielkiej Brytanii. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wielka Brytania, a w zasadzie Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, jest państwem unitarnym za stolicą w Londynie. Głową państwa jest królowa – obecnie Elżbieta II. Ustrój Wielkiej Brytanii to monarchia parlamentarna z dwuizbowym parlamentem, dzielącym się na Izbę Gmin i Izbę Lordów. Jako ciekawostkę można podać, że jest to jedyny kraj demokratyczny, który nie ma spisanej konstytucji. Istnieją jednak ustawy i normy, według których sprawowana jest władza. Prawo w dużej mierze opiera się na konwenansach, co w Polsce jest nieznane.

W Wielkiej Brytanii obowiązuje system dwupartyjny, co sprawia, że na arenie politycznej istnieją dwie dominujące partie. W tym wypadku jest są to Partia Konserwatywna i Partia Pracy. W systemie tym ciekawe jest występowanie tak zwanego „gabinetu cieni”, czyli rządu utworzonego przez opozycję tak, by po wygranych wyborach od razu móc stworzyć nowy rząd. Nazwa ta została zaczerpnięta od zjawiska, jakim jest posiadanie opozycyjnego „cienia” przez każdego z członków rządu.

Partia Konserwatywna inaczej zwana „torysami”, powstała w 1832 roku. Jest to ugrupowanie centroprawicowe o neoliberalnych poglądach gospodarczych. Opowiada...

Podobne wypracowania