Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prawo zwyczajowe a prawo precedensowe - porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Prawo zwyczajowe jest stałym i jednolitym prawem, które obowiązuje na danym terenie i powstało w drodze tradycji i zwyczajów. Prawo zwyczajowe nie pochodzi od sądów czy innych instytucji państwowych, jest ono wytworem społeczeństwa, które z biegiem lat samo reguluje pewne normy i aspekty prawne na drodze zwyczajów. Jest to prawo niepisane, które powstało bardzo dawno temu, pierwsze elementy prawa zwyczajowego pojawiły się w starożytnym Rzymie, a nawet i Mezopotamii. W Rzymie prawo zwyczajowe nosiło nazwę consuetudo – oznaczało zwyczaje przodków. 

Prawo zwyczajowe wraz z rozwojem państwowości ulegało stopniowej kodyfikacji i pisemnemu utrwaleniu. Prawo zwyczajowe odegrało istotną rolę w kontaktach międzynarodowych, dzięki czemu na świecie mogły utrwalić się pewne normy i prawa powszechnie obowiązujące bez pisemnych ustaleń czy ponadnarodowych instytucji. 

Prawo zwyczajowe polega na kultywowaniu zwyczaju lub też obyczaju, który utrwalony został na przestrzeni wielu lat i sprawdził się jako obowiązująca norma. 

Społeczeństwo ufało prawu zwyczajowemu i stosowało się do jego zaleceń bez nakazów instytucyjnych. 

Społeczeństwo sprawdzone na przestrzeni wieków...

Podobne wypracowania