Subkultura skate - opis i charakterystyka. Skejci
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Termin subkultura, zwłaszcza w ostatnich czasach, jest jednym z bardziej modnych określeń. Najczęściej jest ono definiowane jako konglomerat odmiennych niż przyjęte powszechnie przez społeczeństwo norm i wzorów obowiązujących w danej grupie czy zbiorowości.
Przyjęcie takiego punktu widzenia niejako nawet obliguje do analizowania tego trendu z perspektywy dwóch płaszczyzn: zewnętrznej i wewnętrznej. Pierwsza z nich znajduje swoje odzwierciedlenie przede wszystkim w charakterystycznym wyglądzie wizualnym członków przynależących do konkretnej subkultury, tj. specyficzny ubiór, fryzurę, tatuaże itp. W nawiązaniu do drugiego aspektu należy z kolei wskazać na przyjmowane przez członków konkretnej grupy analogiczne, a wręcz jednolite założenia kulturowe przy jednoczesnym odrzuceniu zastanej rzeczywistości społecznej, obowiązujących powszechnie norm postępowania czy tradycyjnych wartości, do których należy rodzina. To właśnie ten „ideowy rdzeń” stanowi jeden z najważniejszych wskaźników pozwalających odróżnić od siebie subkultury istniejące w społeczeństwie.
Jedną z nich jest subkultura skate, która swoimi zalążkami sięga lat siedemdziesiątych. Pierwszych skate’owców (zwanych potocznie skejtami) można było bowiem spotkać w Kalifornii, gdyż to właśnie tam surferzy oczekiwali na stosowną do ślizgów pogodę. Zatem, można stwierdzić, iż subkultura skate wywodzi się pośrednio z surfingu. Jedną z cech charakteryzujących skejtów jest brak jakiejkolwiek spójnej i wypracowanej ideologii. Nie są ruchem, który w swoim programie zawarł hasła rewolucjonistyczne czy nawołujące do buntu. Swoistym hasłem przewodnim członków tej zbiorowości jest dobra zabawa, a przy tym systematyczne opanowanie wciąż to nowych i coraz trudniejszych trików na desce. Nie popisują się przed otoczeniem swoją siłą i agresywnością, aczkolwiek ich często niebezpieczne i ekstremalne zabawy nie znajdują zbyt pozytywnego odbioru społecznego. Miejscem ich spotkań są zasadniczo place bądź specjalnie wyodrębnione i przygotowane skateparki. Wielu spośród członków przynależących do subkultury skatów fascynuje się graffiti. Skejci nie wyróżniają się przesadną oryginalnością w odbiorze wizualnym, aczkolwiek można doszukiwać się w tej kwestii analogii do stroju dresiarzy. Noszą bowiem nisko opuszczone spodnie, szerokie bluzy z kapturem, szerokie koszulki, sportowe buty. Dużą uwagę przywiązują przy tym do różnych gadżetów.
Podobne wypracowania do Subkultura skate - opis i charakterystyka. Skejci
- Chiny - Tybet - konflikt. Charakterystyka stosunków między Chinami i Tybetem - opracowanie
- Cypr - Grecja - charakterystyka stosunków między Cyprem i Grecją. Opracowanie
- Albert II (król Belgii) - biografia, życiorys
- Angela Merkel - życiorys, partia, polityka
- Cypr - konflikt na Cyprze - przyczyny, przebieg, skutki. Opracowanie
- Hong Kong - historia kraju. Hong Kong a Chiny - opracowanie tematu
- Interwencja w Afganistanie - Interwencja radziecka w Afganistanie i jej międzynarodowe reperkusje. Opracowanie
- Wojna domowa w Egipcie - przyczyny, skutki. Konflikt w Egipcie (2011) - opracowanie
- Wojna domowa w Czadzie - przyczyny, skutki. Konflikt w Czadzie - opracowanie
- Sekty - Świątynia Słońca - opis, charakterystyka, założenia
- Subkultura - blokersi - opis i charakterystyka
- Joschka Fischer - biografia, życiorys
- Jose Socrates - biografia, działalność
- Kazimierz Marcinkiewicz - premier Polski - biografia
- Harald V - biografia, życiorys
- Horst Köhler - prezydent Niemiec - biografia, życiorys
- Albert II (książę Monako) - biografia, życiorys
- Valdas Adamkus - biografia, życiorys
- Mary McAleese - prezydent Irlandii - biografia, życiorys
- Kościół koptyjski - Koptowie w Egipcie. Opracowanie zagadnienia