Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Subkultura skate - opis i charakterystyka. Skejci

Termin subkultura, zwłaszcza w ostatnich czasach, jest jednym z bardziej modnych określeń. Najczęściej jest ono definiowane jako konglomerat odmiennych niż przyjęte powszechnie przez społeczeństwo norm i wzorów obowiązujących w danej grupie czy zbiorowości. 

Przyjęcie takiego punktu widzenia niejako nawet obliguje do analizowania tego trendu z perspektywy dwóch płaszczyzn: zewnętrznej i wewnętrznej. Pierwsza z nich znajduje swoje odzwierciedlenie przede wszystkim w charakterystycznym wyglądzie wizualnym członków przynależących do konkretnej subkultury, tj. specyficzny ubiór, fryzurę, tatuaże itp. W nawiązaniu do drugiego aspektu należy z kolei wskazać na przyjmowane przez członków konkretnej grupy analogiczne, a wręcz jednolite założenia kulturowe przy jednoczesnym odrzuceniu zastanej rzeczywistości społecznej, obowiązujących powszechnie norm postępowania czy tradycyjnych wartości, do których należy rodzina. To właśnie ten „ideowy rdzeń” stanowi jeden z najważniejszych wskaźników pozwalających odróżnić od siebie subkultury istniejące w społeczeństwie.

Jedną z nich jest subkultura skate, która swoimi zalążkami sięga lat siedemdziesiątych. Pierwszych skate’owców (zwanych potocznie skejtami) można było bowiem spotkać w Kalifornii, gdyż to właśnie tam surferzy oczekiwali na stosowną do ślizgów pogodę. Zatem, można stwierdzić, iż subkultura skate wywodzi się pośrednio z surfingu. Jedną z cech charakteryzujących skejtów jest brak jakiejkolwiek spójnej i wypracowanej ideologii. Nie są ruchem, który w swoim programie zawarł hasła rewolucjonistyczne czy nawołujące do buntu. Swoistym hasłem przewodnim członków tej zbiorowości jest dobra zabawa, a przy tym systematyczne opanowanie wciąż to nowych i coraz trudniejszych trików na desce. Nie popisują się przed otoczeniem swoją siłą i agresywnością, aczkolwiek ich często niebezpieczne i ekstremalne zabawy nie znajdują zbyt pozytywnego odbioru społecznego. Miejscem ich spotkań są zasadniczo place bądź specjalnie wyodrębnione i przygotowane skateparki. Wielu spośród członków przynależących do subkultury skatów fascynuje się graffiti. Skejci nie wyróżniają się przesadną oryginalnością w odbiorze wizualnym, aczkolwiek można doszukiwać się w tej kwestii analogii do stroju dresiarzy. Noszą bowiem nisko opuszczone spodnie, szerokie bluzy z kapturem, szerokie koszulki, sportowe buty. Dużą uwagę przywiązują przy tym do różnych gadżetów.

Podobne wypracowania do Subkultura skate - opis i charakterystyka. Skejci