Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw pojedynku w literaturze różnych epok - rozwiń temat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Słowo „pojedynek” wywołuje w pierwszej chwili obraz dwóch nacierających na siebie konno rycerzy w lśniących zbrojach bądź romantycznych kochanków, którzy pragną walczyć o serce ukochanej, a ich spór rozstrzygnąć może tylko śmierć jednego z konkurentów. Jednak przykłady literackie pokazują, że nie tylko tego rodzaju starcia określa się mianem pojedynków.

Już w starożytności odnajdujemy mnóstwo przykładów pojedynków. Wtedy walka na ubitej ziemi była dowodem męstwa i odwagi. Najsłynniejszym pojedynkiem opisanym w „Iliadzie” Homera było starcie Hektora – królewicza trojańskiego z Achillesem – bohaterem greckim. Achilles chciał zemścić się na Hektorze za to, że ten w innym pojedynku pokonał przyjaciela Greka – Patroklosa. Teraz więc jedyną myślą, jaka zaprzątała głowę młodzieńca była chęć pomszczenia druha.

Bohaterowie nie walczą jednak w układzie „jeden na jeden”, ale cieszą się pomocą bogów, którzy wspierają wybranego wojownika. Trzeba jednak przyznać, iż Achilles może liczyć na większe wsparcie mocy wyższych niż Hektor. Z tego też względu Grek okazuje się zwycięzcą, jednak nie potrafi z honorem przyjąć swojej wygranej. W gniewie i...

Podobne wypracowania