Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jaki obraz wsi i jej mieszkańców wyłania z literatury? Wypowiedź na podstawie „Wesela” Wyspiańskiego i „Przedwiośnia” Żeromskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Motyw wsi i mieszkających tam ludzi wielokrotnie wykorzystywany był przez twórców w literaturze polskiej. Znajdziemy obraz wsi jako miejsca sielskiego albo obraz środowiska warstwy dyskryminowanej i wyzyskiwanej; jako skarbnicę inspirujących wierzeń i obyczajów lub krainę lat dziecinnych; miejsce, gdzie ludzie są niewykształceni i zacofani albo żyją w skrajnej nędzy materialnej.

Dwa odmienne obrazy wsi wyłaniają się z dwóch młodopolskich dzieł – dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz powieści Stefana Żeromskiego.

W „Weselu” kwestia wsi ujęta została na różnych płaszczyznach. Z jednej strony, w motywie samego wesela, które miało swój odpowiednik w autentycznych wydarzeniach –  ożenku poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną – widać młodopolską modę chłopomanii, której uległa część inteligencji zafascynowana wsią jako miejscem bogatym w pierwotne wartości. Jednak to tylko pretekst do ukazania ogromnej przepaści obyczajowej, światopoglądowej oraz ideowej, która dzieli obie grupy. To sprawia, że nie ma między nimi porozumienia. Symbol zgubionego złotego rogu ukazuje prawdę, że w walce o niepodległość chłopi, choć gotowi, to jednak są zbyt bezmyślni i niedojrzali,...

Podobne wypracowania