Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Józef Czechowicz - wiersze - charakterystyka twórczości

Józef Czechowicz (1903-1939) - polski poeta okresu dwudziestolecia międzywojennego, reprezentujący nurt awangardowy. Związany przede wszystkim ze środowiskiem lubelskim, zawsze pozostawał w pewnym sensie obok głównych prądów artystycznych (choć poniekąd związany z grupą Kwadryga).

Urodzony w Lublinie. Jego debiut poetycki miał miejsce w roku 1923 („Opowieść o papierowej koronie”) na łamach współredagowanego przezeń czasopisma literackiego „Reflektor”. Jego pierwszy tomik poezji nosił tytuł „Kamień”.

Poeta bardzo silnie zaangażowany był w działalność redakcyjną: pracował m.in. przy wydawaniu „Ziemi Lubelskiej”, później założył własne czasopismo „Kurier Lubelski” (przekształcone później w „Dziennik Lubelski”). Po przeprowadzce do stolicy współpracował m. in. z dwutygodnikiem „Zet”. Kiedy wybuchła II wojna światowa wrócił do rodzinnego Lublina i zginął w czasie bombardowania miasta.

Twórczość poetycka Czechowicza podlega zwyczajowo podziałowi na dwa okresy. Okres pierwszy to jego wczesne utwory lubelskie (tom „Kamień”), utrzymane w stylistyce dość bliskiej Skamandrowi. Wiersze te skoncentrowane są na...

Podobne wypracowania