Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Szymon Apostoł - życiorys, patronat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święty Szymon Apostoł był jednym z dwunastu najbliższych uczniów Jezusa. Ewangelie wspominają o nim trzykrotnie. W relacjach św. Mateusza i św. Marka określany jest Kananejczykiem, czyli mieszkańcem Kany (dzisiejszy Liban). Natomiast św. Łukasz określał go mianem gorliwego (Zeloty). Dlatego wśród niektórych biblistów popularne jest przekonanie o tym, iż przed dołączeniem do grona apostołów był faryzeuszem.

Imię Szymon pochodzi z hebrajskiego i oznacza „Bóg wysłuchał”. Źródła podają, że w czasach Jezusa było to naprawdę częste imię. O jednym z apostołów, który je nosił, wiemy bardzo niewiele. Istnieją domysły, że był bratem Judy Tadeusza i Jakuba Młodszego, gdyż zazwyczaj wymieniany jest z nimi w jednym szeregu. W średniowiecznej tradycji przedstawiany był jako apostoł głoszący Ewangelię w Afryce Północnej (czynił to wraz ze świętym Judą Tadeuszem). Następnie miał udać się na Wyspy Brytyjskie, które stały się miejscem jego męczeńskiej śmierci. Natomiast w innych źródłach pojawiają się informacje, jakoby święty Szymon Apostoł miał ponieść śmierć na terenach dzisiejszej Persji lub w okolicach Kaukazu. Istnieje wiele rozbieżnych informacji na temat sposobu jego egzekucji. Źródła...

Podobne wypracowania