Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Podwyższenie Krzyża Pańskiego - Święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego - geneza, opis, definicja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święto Podwyższenia Krzyża nie jest być może tak popularne jak Święto Trzech Króli czy Boże Narodzenie, ale jest nie mniej ważne i ma podobnie długą tradycje. Jest obchodzone od ok. IV wieku i choć teraz ma miejsce 14. września, wcześniej celebrowano je także 3. maja, choć w innej formie; było to bowiem Święto Odnalezienia Krzyża Świętego i – ze względu na podobieństwo do drugiego – zostało zniesione przez papieża Jana XXIII.

Owa uroczystość dotyczy najcenniejszego dla chrześcijan symbolu, a mianowicie – krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. Losy drzewa były dość skomplikowane, przekazywane było ono z rąk do rąk i raz znajdowało się w posiadaniu chrześcijan, a innym razem innowierców.

Przez około trzy wieki nikt nie wiedział, gdzie podział się krzyż, na którym umarł Chrystus. Prześladowania chrześcijan i zburzenie Jerozolimy znacząco utrudniały możliwość odnalezienia go. Dopiero w IV wieku, dzięki staraniom cesarzowej Heleny, udało się odszukać relikwię i na cześć tego zdarzenia wybudowano w Jerozolimie dwie bazyliki: Męczenników oraz Zmartwychwstania. Wtedy to ustanowiono dzień 13. września, a następnie 14. września jako święto upamiętniające to dokonanie.

W drugim dziesięcioleciu VII wieku Persowie napadli...

Podobne wypracowania